MONTÁŽNÍ PODNIK SPOJŮ

TELEKOMU­NIKAČNÍ MONTÁŽE

VEGACOM

Vážení uživatelé.
U nekterých rozsáhlejších příspěvků se pohybujete pomocí posuvníku vpravo v rámečku.


Historie a vzpomínky

Příspěvky, diskusní fórum a odezva na web stránku


V této části bychom rádi zveřejňovali příspěvky, které mají spíše osobní charakter vzpomínek , nebo popis událostí související s prací a zájmovou činností u "Montážky". Pokud je to možné uveďte v příspěvku datum popisovaného příběhu, abychom ho vhodně zařadili.Také zde postupně uvedeme odezvy na zveřejněnou webovou stránku.

Ing. Stanislav Chocholin
Pan Ing. Chocholin, pracovník Ministerstva pošt a telegrafu k zavádění dálkových telefonních kabelů píše:
Výrobu meziměstského kabelu je třeba nejpřísněji dodržeti a to z nejlepšího materiálu, aby vyhovoval svému účelu. Mají-li jednotlivé okruhy v kabelu správně působiti a má-li elektrická energie býti správně přenášena, je třeba, aby kabel byl v rovnováze, t.j. aby všechny žíly měly stejné elektrické vlastnosti.....Co do škodlivých účinků, které má kapacita u kabelových vedení vzápětí a které velice omezují dosah korespondence, činíce přenášenou řeč méně jasnou a méně srozumitelnou, zeslabují se tyto účinky umělým zvýšením induktivity, což se děje pupinisací vedení. Záleží tedy nesmírně na tom, aby byla naprosto přesně stanovena délka kabelové trati a přesně vymezeny i jednotlivé pupinizační body.
Telefonní kabel pro dálkové spoje není myslitelný bez zesilovacích zařízení. Děje se tak po určitých traťových úsecích lampami o třech elektrodách.Poněvadž při velkém počtu vedení je zesilovačů mnoho je třeba pro jejich působení a udržování různých zařízení (proudových zdrojů, měřících a zkoušecích zařízení), což vše vyžaduje značného prostoru, staví se pro zesilovače zvláštní budovy.
[Citováno z práce p.Benetky]

1.září 1924
Poškozený benzinovod
Možná bylo, možná ne.
Za zmínku stojí případ přerušení benzinovodu k vojenskému letišti ze šedesátých let, kde "Montážka" ve vojenském prostoru prováděla kabelovou rýhu výkonným pokladačem podle pokynů sovětského příkazníka. Když začal stříkat benzin ze země, zmohl se tento jen na "Vot, što slučilos", nevěděl, kde se dá vedení uzavřít, zkrátka byl zcela dezorientovaný. Došlo k velké kontaminaci půdy, což bylo v těchto prostorech normální. Horší byla ztráta benzinu - kterou jsme nakonec zaplatili, protože místní sovětské vedení si pozvalo výrobního náměstka ředitele závodu 01 pana Z. Baksteina k jednání a dalo mu najevo, že pokud nepodepíše protokol o škodě, neodejde z areálu a budou jej přesvědčovat i více dní. Tak podepsal.
JUDr. Jaroslav Štraus
V roce 1962 nastoupil do podniku JUDr. Jaroslav Štraus, který měl za sebou závažný politický průšvih v předchozím podniku, byl vyloučen z KSČ a určen maximálně k dělnickému zaměstnání. Řediteli Rottrovi jej doporučil mladý šéf technického rozvoje jako někoho, kdo by byl schopen realizovat jeho myšlenky. Řediteli se mladý právník – třicátník zalíbil a zaměstnal jej, přes silný odpor vedoucí kádrovačky pí Janišové. Ta řediteli vyhrožovala, že si na něj půjde stěžovat na okresní výbor KSČ, neboť v tomto případě provádí špatnou kádrovou politiku. Nakonec se střetli na chodbě, před zraky řady svědků, kde na ni Rottr řval, že ji vyhodí vlastnoručně "za prdel" ze 4. patra před barák, jestli to udělá, a tak ke stížnosti nakonec nedošlo. Mladý doktor od té doby při občasných setkáních – pracovali na téže chodbě - soudružku Janišovou uctivě zdravil a ona mu nikdy neodpověděla – po třech létech pak odešla do penze.
V srpnu 1968
Kolegové z odd. 175 vzpomínají:

Vysilac v srpnu 1968
21.srpen 1968 nás zastihl na ZS Banská Bystrica II. O obsazení našeho státu vojsky Varšavské smlouvy jsme se dověděli ráno z rozhlasu a již odpoledne jsme dostali návštěvu s kalašnikovy v rukou. Narazili na nás náhodou při pokusu obsadit televizní vysílač Suchá Hora, protože jsme byli nápadní velkou parabolou na střeše.
Končil nám pracovní turnus a tak jsme řešili jak se dostat domů. Měli jsme sice koupené letenky, ale letecká doprava byla přerušena. Vlakem jsme cestovali s mnoha přestávkami asi jeden a půl dne. Domluvili jsme se, že se sejdeme druhý den na "pětistovce". Volali jsme p. Lidického a ten nám řekl, abychom šli domů, že nás zavolá.
A zavolal.
Sešlo se nás pár v Olšanské ulici v čele s p.Lidickým a Otomarem Kleinerem ze Správy radiokomunikací. Odjeli jsme náklaďákem, malou dodávkou a osobním autem do skladu Radiokomunikací a tam naložili dvě velké a několik menších beden, které obsahovaly televizní vysílač malého výkonu TRSA sovětské výroby a dvě mikrovlnná reportážní zařízení MT11 z Tesly Hloubětín. Po příjezdu do Prahy pátrali naší šéfové komu bychom mohli být užiteční.
Všechny oficiální vysílače i televizní studia byly už vojensky obsazeny. Podařilo se získat spojení s pracovníky ČT a hledalo se místo vhodné pro instalaci . Po jednom nezdařilém pokusu na Pankráci jsme útočiště našli na Novodvorské ve Výzkumném ústavu A.S.Popova, kde jsme se setkali s nesmírnou ochotou i obětavostí pracovníků a to na všech úrovních. Vysílač, který byl v původní konfiguraci 1+1 byl rozdělen na dvě části a to v konfiguraci 2 x 1+0. Jedna část byla instalována přímo v nejvyšším patře VÚ a druhá část v Bráníku do místnosti vedle výtahové šachty jednoho věžáku. Spojení zajišťovalo výše zmíněné mikrovlnné zařízení, které bylo nutné opatřit anténami s malým ziskem (krátká vzdálenost obou objektů). Ty byly vyrobeny v dílně místními pracovníky. Ve VÚ bylo zřízeno i televizní studio.
Vysílaly se převážně zprávy, občas reportáže z ulic Prahy. Stojí za zmínku, že byly primárně pořizovány na filmový materiál a po zpracování se film promítal na plátno, odkud ho snímala televizní kamera. Dokonce proběhla i inscenace jednoho dílu tehdy oblíbeného seriálu Rudolf III. S názvem "Rudolf III. na dvoře Leonida prvního". Hlavní postavou byl Darek Vostřel a několik známých herců. Většinu vysílání moderoval Vladimír Škutina.
Na obou objektech jsme se po směnách střídali, stravu jsme měli ze závodní kuchyně a ubytování na nafukovačkách a ve spacácích. Neunikli jsme samozřejmě sovětské radiokomunikační rozvědce a vrtulník ověšený anténami občas kroužil v okolí. Vysílali jsme vždy jen z jednoho místa a když se k němu přiblížil, přepnuli jsme vysílání na druhé. V noci jsme pozorovali světélkující střely nad ztemnělou Prahou.
Po několika dnech se z Moskvy vrátila naše stranická a vládní delegace. Zařízení jsme demontovali, zabalili do beden odvezli do skladu a druhý den šli do práce. Začala normalizace .
Na obrázku je použitý vysílač.

Vzpomínky zapsal V. Dvořák
Události 17.listopadu 1989
V reakci na události 17.listopadu 1989 se u Montážky vzedmula vlna sympatií k pokojné demonstraci vysokoškolských studentů, konané u příležitosti uctění památky Jana Opletala zavražděného fašisty a k neadekvátnímu zásahu pořádkových sil – policie – na Národní třídě v Praze.

Již 21.listopadu 1989 vydalo 45 žen Montážky Prohlášení adresované redakci časopisu Práce, ÚV Čs. Svazu žen a Ústřední redakci televizních novin, ve kterém se píše:

"Ptáme se proč nebylo použito zákonných prostředků dne 17.listopadu 1989, kdy jsme bez obav pustily naše děti na povolený pietní akt k padesátému výročí fašistické zvůle spáchané na českých studentech a kdy byly tyto děti zbity ozbrojenými silami pořádkových jednotek. S úžasem jsme potom poslouchaly dne 19.11. vystoupení soudruha Pitry, předsedy vláda ČSR v čs. Televizi, který činí odpovědnými za tento tvrdý zásah "organizátory provokací". Těžko můžeme také věřit, že statisíce lidí v celé republice, kteří protestují proti tomuto činu, nevyjadřují svůj názor, ale názor jim vsugerovaný. My, matky dětí, i těch, které vydaly autentické svědectví o masakru, který naštěstí přežily, důrazně protestujeme proti mrzačení našich dětí, jejichž jediným přečinem bylo, že nás chtěly nahlas upozornit na chyby, které naše generace napáchala za posledních 20 let a nechce si to sama přiznat. Chceme žít v míru a klidu, chceme uskutečnit přestavbu a napravit chyby, ale v čele s vládou, které můžeme plně důvěřovat."

24.11. 1989 Montážka – závod 03 ZO KSČ, ZV ROH a hospodářské vedení vydalo společné stanovisko, ve kterém odsoudilo brutální zásah bezpečnostních složek, požadovalo důsledné prošetření událostí se zveřejněním výsledků, vyvozením příslušných opatření vůči odpovědným osobám a poskytnutí záruk, že bude zabráněno opakování obdobných zásahů.

Dále byl vznesen požadavek na poskytování včasných a pravdivých informací k nastalým událostem. Byl rovněž vysloven souhlas s provoláním vysokoškolských studentů k dělníkům a rolníkům ze dne 20.11. a souhlas s připojením ke generální stávce na podporu požadavků studentů. Stanovisko bylo adresováno: Úřadu předsednictva vlády, Ústřední radě odborů, Generální prokuratuře ČSSR, ÚV KSČ, Stávkovému výboru studentů VŠ a Občanskému Fóru. Na vědomí pak Vedení MPSP, a redakcím deníků: Rudé právo, Svobodné slovo, Mladá fronta, Lidová demokracie a Práce.

Ve stejné době členové KSČ, nestraníci a členové jiných stran technického úseku MPSP, ve Stanovisku k situaci v ČSSR, vyslovili solidaritu se spravedlivými požadavky vysokoškolských studentů na vyšetření příčin a potrestání viníků nepřiměřeného zásahu pořádkových jednotek na Národní třídě Praze a toto stanovisko podpořit účastí na generální stávce dne 27.11.1989 od 12 do 14 hodin. Stanovisko bylo adresováno ÚVKSČ, Stávkovému výboru českého ústředí vysokoškoláků, Stávkovému výboru Občanského fóra a redakci Svobodného slova.

Dne 8.12.1989 místní Občanské fórum MPSP (zástupci Ing. Richard Kůs a Josef Šíla) vydalo výzvu:

  • a) k ZO KSČ s požadavkem na ukončení činností svých ZO v rámci MPSP
  • b) k sebereflexi členů KSČ
  • c) k vytváření kolegiálních vztahů na pracovištích
  • d) k vyřazení zástupců KSČ ze seznamů stálých členů poradních orgánů ředitelů podniku, závodů a provozů
  • e) k nerespektování seznamů nomenklaturních řádů
  • f) aby vedení MPSP nepřijímalo event. snahy obvodních a vyšších výborů KSČ o zasahování do hospodářské problematiky MPSP (plánování, financování, kádrové a další otázky)
  • g) k provedení zásadní rekonstrukce v útvaru obrany
  • h) k zrušení všech zdiskreditovaných a formálně vedených forem práce jako racionalizační brigády, socialistické soutěže, brigádní formy práce a jejich odměňování.


Z archivu J.K.
Podpis ředitele Rottra
V průběhu vytváření těchto stránek jsme měli podpisy skoro všech ředitelů "Montážky" jen podpis pana ředitele Josefa Rottra nám stále chyběl. Obvolávali jsme řadu známých, kteří v době jeho ředitelování k firmě přišli, ale dlouho jsme nebyli úspěšní. Až díky "Ocenění" pana Jaroslava Mádra za jeho práci se podařilo od něj získat dopis z roku 1963, kde ředitelský podpis byl a mohli jsme tak naši stránku zkompletovat. Byli bychom rádi, aby i další spolupracovníci nám poskytli "historicky" zajímavé materiály, které rádi zveřejníme."

Původ MPSP a SDK
Trochu matoucí je historická minulost dvou významných telekomunikačních společností. "Montážka" vznikla ze "Správy pro výstavbu dálkových kabelů," jak je uvedeno na stránce Data. "Správa dálkových kabelů" (SDK) vznikla ze "Správy dálkových spojů" v roce 1959.

29.března 2017
Reklama
Reklama TMP
Ve správný čas a na správném místě - na českém internetovém prohlížeči Seznam - zveřejnila společnost reklamu v roce 1996 kde ukazovala na spolupráci s renomovanou anglickou společností BT. Tehdy se, bohužel, nenašlo dostatek společných zájmů a tak po několika jednáních spolupráce skončila. Česká televize v pořadu Retro 15. září 2012 ukazovala počátky Internetu a zařadila tam snímek jednoho z prvních českých prohlížečů, kde byla uvedena reklama:
BT Spojíme Vás s budoucností TMP
Snímek byl reprizován v květnu 2017 a proto se podařilo tento záběr zachytit. Uvádíme ho zde, jako přiklad vhodné a promyšlené reklamy.

květen 2017
Zajímavosti
Ukázky, kde všude se najde stopa po "Montážce":
Průkaz MPSP Odznaky MPSP Zápalky MPSP
Odezvy na zveřejněnou stránku
24.10.2017
Dobrý den. Díky. Skvělé! Jsem rád, že byl úkol splněn.Jak se máte?
Pavel Hlavinka
(Úkol byl zadaný v roce 2005 - viz ve Fotogalerii obrázek Vega obr.3-15)

Mirku ahoj, to je skvělý počin . Dík
Honza Koukl

Tak toto je zase po dlouhé době velmi dobrý počin. V rychlosti jsem prolétl, večer a v příštích dnech si to s radostí pročtu. Díky moc.
Mikoláš Sígl

25.10.2017
Vážené kolegyně a kolegové, níže uvádím odkaz na webovou stránku, která mapuje historii Vegacomu a vznikla zásluhou bývalých zaměstnanců pp. Jiřího Kratochvíla, Miroslava Soukupa a Jana Trojana, kterým patří velké poděkování. Věřím, že se rádi dozvíte něco o založení, fungování a vývoji naší společnosti v průběhu 90ti let nebo jen oživíte své vzpomínky na doby minulé. Užijte si cestování v čase na: www.montazka.cz
Přeji hezký den Iva Hanzalová vedoucí sekretariátu Vegacom a.s.

Tedy, pánové, klobouk dolů. To je tak perfektní, jak pokud jde o technickou erudovanost, tak pokud jde o literární vyjádření, že jsem úplně užasl. Za tím musí být obrovská práce i obrovský pamatovák, já už spoustu věcí zapomněl. Našel jsem jen jediný text, který bych snad uvedl jinak - ředitel Rottr, jak je uvedeno v Textech, nebyl "odvolán" (to vypadá jako trest), ale stal se jedním z vedoucích pracovníků Ústředního ředitelství spojů a pak - pokud se nemýlím - pracoval jeden čas jako ředitel Výzkumáku. Tedy na původního pingla velice slušná kariéra, ale jak na postu ředitele montážky,tak v dalších funkcích byl velmi kooperativní, naslouchal názorům jiných a dělal z nich dobré závěry. Ale tahle drobnost nijak nesnižuje tu obrovskou zásluhu o tohle dílo. Teď jen jak ho ještě lépe využít. Kdyby bylo museum telekomunikací, tak by to slušelo tam jako informace k nějaké obrazovce s otvíracím heslem: Montážní práce v telekomunikacích.
A díky štr.(Jaroslav Štraus)

26.10.2017
Dobrý den, Chtěl bych Vám alespoň touto formou poděkovat za všechny současné zaměstnance společnosti Vegacom za nemalý kus práce, který jste udělali vytvořením stránek o historii MPS, TMP a Vegacomu. Stránky se Vám moc povedly. Jsem rád, že od roku 1996 patřím mezi stálé zaměstnance této společnosti a spolu s ostatními současnými kolegy pracujeme na tom, aby v dnešním turbulentním telekomunikačním světe Vegacom stále hrál svoji roli. S pozdravem
Daniel Mudroch ředitel divize sítě Morava Vegacom a.s.

Dobrý den, je to moc zajímavé. Díky
Ingrid Ledererová

27.10.2017
Ahoj Mirku, Koukal jsem na ty webovky. Myslím, že je to dobrý počin.
Zdraví Emil. (Emil Rejfíř)

7.11.2017
Ahoj Mirku, Stránky, které jste vytvořili jsou výborné.
Ahoj Vašek. (Václav Lukavec)

Podpisy ředitelů Vegacomu
Příspěvek Michala Chmáry doplňuje podpisy ředitelů společnosti Vegacom po roce 2008:
Ředitel Klíma
Martin Klíma
ředitel v letech
05.2009 - 6.8.2010
Ředitel Stejskal
Ing.Stanislav Stejskal
ředitel v letech
1.10.2010 – 7.1.2013
Ředitel Vašíček
Ing Tomáš Vašíček
ředitel v letech
8.1.2013 – 12.2014
Ředitel Beran
Mgr.Ladislav Beran
ředitel od
01.2015
Návštěvnost webové stránky

Počáteční počet přístupů na stránku v týdnu:


Od 23.10. do 29.10.2017 bylo celkem 294 přístupů.
Od 30.10. do 05.11.2017 bylo celkem 66 přístupů.
Od 06.11. do 12.11.2017 bylo celkem 54 přístupů.
Od 13.11. do 19.11.2017 bylo celkem 115 přístupů.
Od 20.11. do 26.11.2017 bylo celkem 62 přístupů.
Od 27.11. do 03.12.2017 bylo celkem 69 přístupů.
Od 04.12. do 10.12.2017 bylo celkem 42 přístupů.
Od 11.12. do 17.12.2017 bylo celkem 65 přístupů.
Od 18.12. do 24.12.2017 bylo celkem 31 přístupů.
Od 25.12. do 31.12.2017 bylo celkem 28 přístupů.

Od spuštění stránek je do 31.prosince 2017 navštívilo asi 820 zájemců.
K 31.prosinci 2018 evidujeme asi 1600 návštěv.